15
balandis 2009

Turėkime genialią atmintį!

Dar mokydamasis ketvirtame kurse universitete, perskaičiau Kurt Tepperwein “Menas mokytis nepavargstant”. Tuo metu buvo taip pikta ir apmaudu, kad elementariausių atminties veikimo principų nemoko mokykloje ir universitete, jų nežino mūsų tėvai ir negali perduoti mums. Keisčiausią buvo suvokti, tai kad tie žmonės, kurie mus daug metų moko, mūsų mokytojai, dėstytojai ar lektoriai patys nežino, kad galima kur kas efektyviau įsisavinti jų pateikiamą informaciją ir kaip tai padaryti.

Užteko praktikoje pritaikyti labai mažą dalį knygoje pateikiamų žinių, kad pamatyčiau puikius rezultatus. Ta mažoji dalis, tai yra “asociacijų metodas”. Metodo pagrindą sudaro faktas, kad norint suformuoti ilgalaikį prisiminimą, mokantis naujos informacijos, reikia užfiksuoti ir užtvirtinti, pačią pirmąją asociaciją, kuri kylą skaitant, matant ar girdint naująją informaciją. Toks informacijos įsisavinimo būdas yra labai efektyvus dėl vienos paprastos priežasties – taip veikia mūsų smegenų atsiminimo procesas. Būtent asociacijos emociniu pagrindu palieka pačius ryškiausius prisiminimus, todėl mes taip puikiai prisimename momentus kai stipriai bijojome arba buvome ypač laimingi.

Maždaug po savaitės kai baigiau skaityti knygą apie mokymąsi, kaip tik buvo galimybė išbandyti kaip tai veikia ir ar veikia. Kaip kiekvienas “pavyzdingas” dirbantis studentas pasiruošimą kolokviumui nukėlinėjau iki paskutinės dienos. Taip vakare po darbo likau akis į akį su prezentacijomis, kurias sudarė apie 250 skaidrių ir žinojimu, kad iki ryto reikia visą tai sugebėti įsisavinti. Ankstesnė nuogos teorijos mokymosi patirtis sakė, kad aš žlugsiu, nes informacijos kurią reikia įsisavinti kiekis buvo tikrai didelis ir iki tol niekada nepavyko jos gerai išmokti. Žinodamas, kad vien skaitymas ir kartojimas nepadės supratau, kad galiu tuo pačiu metu išbandyti asociacijas, nes jeigu ir nesuveiks, tai rezultatai bus “kaip visada”.

Perskaitęs kiekvieną punktą sėdėjau ir gaudžiau visokias kvailas, o kartais juokingas mintis, kurios tuo momentu kyla galvoje. Stengiausi pagauti tą pirmąją ryškiausią asociaciją ir ją užrašyti arba nupiešti, šalia teksto, kurį paprasčiausiai perrašinėjau. Paryčiais keliaudamas miegot, jaučiausi keistai gerai ir žinojau, kad išmokau tikrai daugiau, nei būčiau išmokes mokydamasis kaip visada. Mano konspektai buvo kažkas tarpinio tarp penkių metų vaiko piešinių ir bepročio genijaus užrašų, viskas buvo apipaišytą ir aprašinėtą. Dar niekad neturėjau konspektų apie “Programų sistemų inžineriją” apipieštų drambliukais, žvaigždutėm, mašinytėm ir kitais tikrai solidžiais piešiniais.

Prieš laikydamas testą žinojau, kad išmokau tikrai neblogai, tačiau neįsivaizdavau kaip gerai, veikia asociacijos. Rezultate kai išgirsdavau dėstytojo diktuojamą klausimą, iškart vaizduotėje atsirasdavo kažkoks vaizdas ar prisiminimas su kuo šis klausimas asocijuojasi ir iš kurio zoologijos sodo pabėgę jo atsakymai. Įvertinimas, kurį gavau buvo 9,56 iš 10 galimų balų, paprastai pažymiai iš teorijos svyruodavo apie 5 ir kartais pasiekdavo 7-8 (jeigu turėdavau nuo ko nusirašyt).

Žinojau, kad galima dar geriau ir efektyviau išnaudoti šį metodą visose gyvenimo srityse. Ilgą laiką tinginiavau šioje srityje, dėl motyvacijos trūkumo ir realaus tikslo, kodėl būtų vertą tam skirti laiko nebuvimo. Nuo paskutinių kalėdų ta motyvacija atsirado ir su laiku noras mokytis tik auga. Supratau, kad norint geriau mokytis tai, kas mane domina ir traukia, turiu pagerinti savo įsiminimo procesą ir vėl pradėti naudoti kažkur proto užkampyje padėtus gebėjimus greitai ir ilgam įsiminti. Taip nukeliavau į success.lt organizuojamą seminarą Geniali atmintis, kurį norėtųsi rekomenduoti visiems, kas šiuo metu kažką gyvenime mokosi, ar tai būtų mokykla, universitetas ar savarankiškas gilinimasis į kažkokią profesinę temą.

Ką galima išmokti seminare:

  • Įsiminti daiktų ar darbų sąrašus eilės tvarka
  • Geriau įsiminti tekstus ar citatas
  • Įsiminti skaičius – telefonų numerius, kortelių PIN kodus, brangių žmonių gimtadienius
  • Išmokti efektyviai ir greitai kurti naujas asociacijas
  • Įsiminti naujus žmones, jų vardus, profesiją ir kitą susijusią informaciją

Man asmeniškai šis seminaras buvo tikrai naudingas ir padėjo netik prisiminti, asociacijų kūrimą, bet sužinojau ir daugiau priemonių, kaip sukurti neužmirštamus įspūdžius. Niekada iki tol nebuvau greitai ir efektyviai įsiminęs 30 daiktų sąrašo eilės tvarka ir be klaidų, o tereikėjo daugiau sužinoti apie “Kelionės metodą” – deja nerandu jokio informatyvaus resurso internete.

Tikrai žinau, kad kada nors šių įgūdžių mokysiu savo vaikus ir labai noriu tikėti, kad mokyklos ir universitetai pradės netik pateikti informaciją, bet ir mokyti kaip ją įsisavinti.