05
kovas 2010

Šviežaus maisto dieta


Šiandien jau trečia diena, kai valgau tik šviežią maistą. Nusprendžiau padaryti dar vieną 30 dienų eksperimentą ir išbandyti savo kailiu kas bus jei maitinsiuosi tik natūraliu maistu.

Kodėl tai darau?

Noriu būti sveikas.

Labai paprasti trys žodžiai, bet kiekvienas žodį sveikata suprantam savaip. Jau keletą metų internete vis tenka susidurti su “neįprasta” dieta. Jos esmė labai paprasta, valgoma tik tai kas yra natūralu ir šviežia, jokių keptų, virtų, chemiškai ar kitaip šiluma apdorotų produktų.

Šiuo metu esu vegetaras, nevalgau mėsos, žuvies ir visų kitų jūros gėrybių, tačiau nepalieka tas jausmas, kad tai nėra taip kaip aš turėčiau maitintis. Žinau, kad vegetarai lygiai taip pat serga elementariausiu gripu ar kitom įprastinėm ligom. Noriu būti sveikas iš tikrųjų, o ne medicinine prasme, kad esu sveiku laikomas tol, kol kūnas sugeba nesulūžti, nepriklausomai nuo realios jo būklės.

Kažkur proto kamputyje tupi įsitikinimas, kad žmogus gali nesirgti, ji ten visada buvo, visada norėjosi žinoti kaip reikėtų gyventi, kad būčiau tiesiog sveikas ir tam nereikėtų ryti “magiškų” maisto papildų ar ką dar ten siūlo šiuolaikinės technologijos.

Tiek daug kartų girdėti žodžiai, kad mes tampame tuo ką valgome ir paskutiniu metu jie pradeda įgyti naują prasmę. Jeigu valgysiu gyvą maistą ir pats būsiu gyvas. Tiesiog iš mūsų vartojamo maisto yra “statomas” mūsų kūnas, atsinaujina ląstelės ir audiniai, tai jeigu statybinės medžiagos prastos, kaip ilgai stovės namas?

Nebus sumuštinių? Tai ką valgyti?

Dar prieš kokius penkis metus valgydavau mėsą vos ne tris kartus per dieną ir neįsivaizdavau savo gyvenimo kitaip. Pusryčiams sumuštiniai, kiaušinienės ir blynai atrodė vos ne vienintelis įmanomas maistas, be problemų galėjau valgyti ir karbonadus likusius nuo vakar :)

Kai tuomet susidurdavau su vegetarais, tai kildavo natūralus klausimas, o tai ką jie valgo? Suprasdavau, kad jeigu išmesti iš esamo raciono mėsą, kiaušinius, žuvį, tai liks vien “garnyras”, o tai maistas kur?:D Labai intensyviai ir įnirtingai aiškindavau kaip jie klysta, kurį laiką netgi gyvenau su vegetare mergina ir vis ieškojau būdų, kaip neįkyriai parodyti, kad tai nėra sveika.

Žiūrint iš dabartinės pozicijos, tai iš dalies buvau teisus, netgi toks vegetarizmas kurį mačiau nebuvo gerai, tačiau tuomet mano pirštas “normalus” maitinimasis turbūt atrodo dar baisiau.

Dabar suprantu, kad perėjimas prie kitokios mitybos nėra tiktai kažkokių produktų atsisakymas. Perėjimas reiškia, kad vartosiu daug naujų produktų ir keisis senųjų vartojimo proporcijos. Jei seniau daržovės ir vaisiai būdavo tik priedas ar užkandis, tai dabar tai taps pagrindiniu patiekalu.

Planuoju maitintis šviežiomis ir kiek įmanoma vietinėmis daržovėmis ir vaisiais, riešutais, grūdais. Svarbią vietą užims daiginti grūdai, žirniai, saulėgrąžos, pupos ir viskas ką galima sudaiginti, bet dar neteko ragauti. Žinau, kad daiginti grūdai yra puikus maisto medžiagų šaltinis ir svarbiausiai, kad taip galima gauti gyvo maisto ištisus metus.

Kiek tai tęsis?

30 dienų periodas pasirinktas neatsitiktinai ir jau esu užsiminęs apie šį paprastą principą išbandyti kažką naujo. Tai periodas, kurio užtenka, norint suformuoti naują įprotį ir po šio laikotarpio, galima nesunkiai tai paversti kasdienio gyvenimo dalimi. Šiai dienai manau, kad tai tęsis gerokai ilgiau nei 30 dienų, bet tuo pačiu žinau, kad jeigu labai kažko norėsis, tai galėsiu jo paragauti pasibaigus eksperimento laikotarpiui ir įsitikinti ar vis dar noriu.

Ką aš noriu pasiekti? Kokių rezultatų tikiuosi?

Noriu įvertinti, kiek stiprūs yra mano skonio įpročiai, kiek esu priklausomas nuo savo malonumų centro :)

Tikiuosi, kad galėsiu labai paprastai įvertinti:

  • energijos lygį
  • emocinę būklę
  • bendrą savijautą

Ką aš tikrai galiu sekti, tai savo svorį, tačiau numesti jo noro nejaučiu, žinau, kad kažkiek kilogramų mirusio svorio iškeliaus, bet tikiuosi, kad ir toliau svoris laikysis apie 70kg. Tikiuosi, kad sustiprės pojūčiai, emocijos (teigiamos ir neigiamos), pasikeis skonio suvokimas. Žinau, kad organizmas atsikratys dalies šiukšlių sukauptų per gyvenimą.

Remdamasis kitų patirtimi žinau, kad po kurio laiko skonis vėl taps natūraliu indikatoriumi, kuris bus pajėgus pasakyti, ar į burną dedamas kąsnis man naudingas ar ne, nes bus skanus arba neskanus.

Noriu tikėti, kad galbūt paskatinsiu kažką iš aplinkinių keisti savo mitybos įpročius, giliau pažvelgti į tai ką valgo ir kokios to pasekmės.

Visi paskui mane!:)

Neįtikinėju nieko sekti mano pavyzdžiu, mes suaugę žmonės ir kiekvienas renkamės patys ką mums valgyti ir kodėl. Manau, kad jau vien iš smalsumo tai vertą išbandyti kiekvienam, kad galima būtų spręsti remiantis savo patirtimi. Jeigu esate visiškai patenkinti esama padėtimi, tai aš ir nesiruošiu įrodinėti priešingai. Nenoriu nieko įtikinėti, kad tai yra būtina ir kitaip gyventi neįmanoma, tiesiog noriu papasakoti, tai ką patirsiu per ateinantį mėnesį.

Žinau, kad kažkas jaus pareigą mane atvesti į “sveiką protą” ir įrodyti, jog be tradicinės mitybos man bus liūdną, bet aš vistiek noriu šį įsitikinimą patikrinti savo kailiu, o ne svetimomis teorijomis.

O kas jeigu ..?

O jeigu negausiu pakankamai vitaminų, mikroelementų, mineralų ir t.t. Ar nebijau, kad pakenksiu sau? Remdamasis turima informacija iš perskaitytų knygų, straipsnių internete ir paprasto aplinkinių stebėjimo žinau, kad maitindamasis kaip dabar aš jau kenkiu sau ir keliauju link vienokių ar kitokių ligų. Tikrai nebijau, kad kažkas negero nutiks.

Perėjimas prie šviežaus maisto nėra rožėm klotas, pagal kitų žmonių patirtį turėčiau patirti detoksikacijos pasekmes. Nuotaikos šuoliai nuo depresijos iki euforijos, silpnumas, kartais gal net galvos svaigimas įvairūs kiti šalutiniai efektai. Puikiai tai suvokiu ir su nekantrumu laukiu, kai paaiškės kokį loterijos bilietą pats ištraukiau :)

Dieta – kam taip kankintis?

Man pačiam žodis dieta turi kažkokio neigiamo atspalvio, tarsi tai būtinai yra susiję su lipimu per save ir prisivertimu valgyti tai, kas tau nepatinka ir ko kitu atveju nevalgytum. Nors ir pavartojau šį žodį pavadinime, bet šiuo atveju jis neturi jokių negatyvių atspalvių. Aš žinau, kad to noriu ir atidėliojau bent jau pusę metų. Laukiau tinkamo momento kol supratau, kad tinkamiausias momentas pokyčiui buvo “vakar”, o kitas tinkamiausias momentas pokyčiui yra dabar ir taip buvo ir bus visada. Galėjau laukti vasaros, nes tada bus daug šviežių vaisių ir daržovių, bet ar tai reikštų, kad taip ruošiuosi maitintis tik šiltuoju metų laiku? Žinoma ne, todėl ir metu laikas eksperimentui pats idealiausias – aš tam nusiteikęs, reiškia laikas veikti.

Rekomenduoju