05
rugsėjis 2010

Nauja svetainės išvaizda ir plastinė chirurgija

Pokyčiai

Rudeniškas vėjas neša pokyčius į mano gyvenimą ir svetainė viena iš tų jo dalių, kuri keičiasi.
Keičiuosi aš, keičiasi ir mano internetinis veidas, naujasis dizainas man labai mielas ir artimas širdžiai. Praleidęs daugiau nei 20 valandų, versdamas naująją viziją iš paveikslėlio į veikiančią sistemą, visiškai įsimylėjau dabartinę išvaizdą. Dabar svetainės dizainas nustojo būti šablonu iš interneto, kuris skirtas tik informacijai pateikti. Tai yra dalis manes, mano požiūrio į pasaulį, noro kurti išraiška. Svetainė yra dalis mano veido, kuris matomas internete ir parodo kas aš ir kas man svarbu. Pasikeitus vidui prireikė pakeisti ir veidą, o tam, kad operacija būtų atlikta gerai reikia skalpelio prisilietimo profesionalo rankose.

Už šio mano veido pokyčius esu nuoširdžiai dėkingas interneto plastiniam chirurgui Andriui iš adf.lt kolektyvo. Jis pavertė mano žodžius ir parodytus pavyzdžius vaizdu ir puikiai sukūrė tai – ko ištikrųjų norėjau.

Taip pat galiu padėkoti man nežinomam programuotojui už tai, kad jis prastai išmano savo darbą, nesilaiko terminų ir žodžio. Jei būtų kitaip neįgyčiau šanso atlikti barterinius mainus, keisdamas savo programavimą į naują dizainą.

Lauksiu atsiliepimų komentaruose, kaip labai jums patinka naujoji išvaizda! :) Bei nepamirškite aplankyti naujosios Projektų skilties.

Vizija ir rezultatas

Savo gyvenime pastebiu, kad pradinė vizija, noras yra tiktai katalizatorius veiksmui pradėti. Dažniausiai jeigu suformuoju kažkokį įvaizdį kaip tai turės atrodyti, tai jis tampa tik rodykle rodančia kryptį kelyje. Rezultatas skiriasi nuo pradinio įvaizdžio labai stipriai ir primena jį tik kai kuriomis detalėmis.

Lygiai tas pats nutiko ir kuriant šį dizainą. Įsivaizdavau vaizdą, kuris realiai buvo savotiškas kratinis matytų man patikusių dizainų ir jų elementų. Tada kai pasakojau kaip viską norėčiau matyti tarsi ir turėjau prieš akis tam tikrą vaizdą, bet jis nebuvo labai ryškus ir detalus. Klausydamas manes ir matydamas pateiktus pavyzdžius Andrius viską suvokė per savo prizmę ir sukūrė, tai ką jis išgirdo.

Pirmasis svetainės variantas mane nustebino, tuo kad tai buvo visai nepanašu į mano įsivaizduotąjį ir tuo pačiu man labai patiko. Tolimesnė kryptis iškart tapo aiški, liko suderinti smulkmenas, ir atlikti pataisymus, kad gauti tai – ką jūs dabar matote savo ekranuose.

Dar kartą įsitikinau, kad kas kart, kai į įdėjos įgyvendinimą įsijungią daugiau žmonių, jie tuo pačiu atneša savo viziją ir suvokimą, kuris duoda geresnį rezultatą.

Kaip tai gavau?

Vieną vakarą prieš beveik metus laiko man paskambino Aleksandras ir paprašė pagalbos. Tuo metu projektą atliekantis programuotojas prapuolė nepabaigęs darbo iki galo ir gaves užmokestį.

Buvo penktadienis, o gal šeštadienis, o svetainė turėjo būti atiduota klientui pirmadienį. Pradiniai reikalavimai atrodė visai paprastučiai. Pataisyti kai kurias nekorektiškai veikiančias svetainės vietas, bei pridėti keletą papildomų funkcijų esamuose produktų puslapiuose. Po kelias valandas užtrukusios nesėkmingos esamo kodo reanimacijos supratau, kad norint atlikti pageidaujamus pakeitimus užtruksiu gerokai ilgiau, nei padaryti viską pačiam nuo pradžių.

Programavimui skirti pinigai jau buvo išleisti ir nenorėdamas, kad už mano darbą būtų mokama iš Aleksandro kišenės, pasiūliau alternatyvą – sukurti man naują blogo dizainą. Taip po keletos bemiegių naktų svetainė buvo pristatyta klientui laiku ir viskas baigėsi gerai.

Tuo metu pats nelabai žinojau ką daryti su gautu atlygiu ir ko noriu. Taip pasikeitė keli metų laikai ir šios vasaros viduryje pagaliau paruošiau savo viziją, susitikau su Andriumi ir viską papasakojau. Vualia, džiaugiamės nauju dizainu!

Kaip viskas veikia?

Jei jūs neleidžiate savo dienų prie kodo redaktoriaus ir HTML nėra bent jau trečia “gimtoji” kalba, tai šią pastraipą galite praleisti ir keliauti tiesiai prie komentarų.

Čia jau ketvirtasis mano blogo variantas ir jis pergyveno nemažai pokyčių. Pirmoji versija buvo tiesiog blogger.com, po jos sekė Mephisto variklis, o kai jis sulūžo, tai pasirašiau savo paprastą sistemą naudojant Ruby on Rails karkasą.

Dabartinė versija, nenaudoja jokios duomenų bazės ir veikia tiesiog iš failų. Viskas realizuota naudojant nanoc – tai ruby kalba parašytas statinių svetainių generatorius. Jis iš diske pagal tam tikrą struktūrą gulinčių failų sugeneruoja viską ko reikia pilnavertei svetainei. Neskaitant paprastų puslapių sukuriamas sitemapas, bei rss srautas naudojantis atom. Taigi sukūręs naują įrašą tiesiog turiu pergeneruoti svetainę, kas paprastai užtrunka iki 10 sekundžių ant mano senuko MacBook ir pasinaudoti rsync, kad svetainė pasiektų serverį.

Man tokia sistema leidžia įrašų kūrimui naudoti kasdienius įrankius t.y. Textmate ir terminalą. Tuo pačiu galiu laisvai rinktis bet kurio puslapio ar įrašo formatą, nes šablonams ir įrašams palaikomas haml, erb, markdown, textile ir dar keletas standartinių filtrų, kurie nustatomi pagal failo plėtinį. Tuo pačiu nereikia rūpintis administratoriaus dalies saugumu, nes jos tiesiog nėra!

Taip pat svetainėje naudojami nestandartiniai šriftai t.y. pagaliau galima naudoti ne tik šešis ar kiek ten tiksliai yra šriftų (Arial, Verdana ir t.t.), bet daugelį nuostabių ir gražių šriftų, kurie seniau buvo neprieinami. Visa tai tapo įmanoma dėl tokios nuostabios paslaugos kaip Typekit, kuri pridėjus kelias javascripto eilutes leidžia naudotis dideliu kiekiu jų siūlomų šriftų. Galima pamiršti tuos laikus, kai antraštėms naudojami paveikslėliai vien tam, kad įgyvendinti dizainerio idėją. Čia antraštėms naudojamas Museo 500 šriftas.